Poradnia u Asystentów Zdrowienia – zrzutka na 100 pierwszych konsultacji

W Poradni u Asystentów Zdrowienia już odbywają się spotkania Grupy wsparcia dla osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych, niebawem od grudnia 2023 r. ruszy kolejna grupa. Spotykają się również uczestnicy Grupy integracyjnej Fundacji eFkropka. Odbywają się w niej również warsztaty z kontaktu z osobą z doświadczeniem kryzysu psychicznego „Wbrew stereotypom”, które prowadzą Edukatorzy Fundacji eFkropka, czyli eksperci przez doświadczenie.

Od grudnia 2023r. planujemy ruszyć z bezpłatnymi konsultacjami indywidualnymi u Asystentów Zdrowienia! Na konsultacje można się umówić pod numerem telefonu 787 232 083

Regulamin Poradni u Asystentów Zdrowienia PDF

Gdzie znaleźć pomoc, która nie kosztowałaby setek złotych za podjęcie terapii, albo miesięcy oczekiwań na przyjęcie w publicznej placówce zdrowia? Mamy tu kolejne, ważne rozwiązanie…

Wesprzyj 100 pierwszych konsultacji 

 

Innowacyjna Poradnia dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego oraz ich bliskich

Zrzuć się i poproś swoich bliskich oraz znajomych o zrzutkę na konsultacje AZ w naszej poradni. Poproś znajomych nie tylko z Warszawy, gdzie się mieścimy, ale znajomych z całej Polski, skąd przyjmujemy. To na wszelki wypadek, gdyby ktoś z nich szukał pomocy, docelowo planujemy pomoc również zdalną. Tak, aby pomoc dotarła również do najmniejszych miejscowości, tam gdzie jest niemal nieosiągalna.

W fundacji  eFkropka stworzyliśmy i realizujemy szereg inicjatyw, które propagują wiedzę o zdrowiu psychicznym w Polsce. Rzecznictwo w tym zakresie to część naszej misji, kolejna część misji to realne działania, które poprawiają stan zdrowia psychicznego zgłaszających się do nas ludzi.

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/poradniauasystentowzdrowienia

Asystent zdrowienia dostępny poza placówką jest w Polsce innowacją, którą my jako organizacja pozarządowa chcemy rozpocząć.

Asystent Zdrowienia to nowa rola, która od niedawna funkcjonuje w Polsce. Jest to osoba, która dzięki doświadczeniu własnego kryzysu psychicznego może lepiej zrozumieć osobę chorującą, jej ograniczenia, możliwości oraz potrzeby. Potrafi też spojrzeć na różne kwestie z perspektywy użytkownika opieki psychiatrycznej. Jest przykładem, że można pokonać kryzys, co daje pacjentowi nadzieję. Idea Asystentów Zdrowienia zrodziła się w toku poszukiwania najlepszych praktyk w zakresie pomocy osobom doświadczającym kryzysów psychicznych i wspierania ruchu deinstytucjonalizacji w polskiej psychiatrii. Cechą charakterystyczną Asystenta Zdrowienia jest doświadczenie kryzysu psychicznego, które w toku własnej terapii, specjalistycznego kursu oraz praktyk zawodowych zostaje przekute w niepowtarzalną wiedzę, bardzo przydatną innym osobom dotkniętym zaburzeniami psychicznymi. Jednym słowem Asystent Zdrowienia wykorzystuje własne doświadczenia przeżytego kryzysu psychicznego, żeby wspierać inne osoby chorujące. Podsumowując Asystent zdrowienia to osoba, która doświadczyła kryzysu zdrowia psychicznego i skończyła odpowiedni kurs, by móc wspierać osoby trwające w kryzysie i ich bliskich. Jak już wspomniano obecnie  w Polsce z doradztwa asystenta zdrowienia można skorzystać jedynie w nielicznych placówkach.

 Wesprzyj 100 pierwszych konsultacji 

 

Ważna rola asystentów zdrowienia.

Do poradni zgłosić się będzie mógł każdy w szeroko pojętym kryzysie zdrowia psychicznego oraz jego bliscy. Co ważne – wsparcia w Poradni udzielać będą certyfikowani asystenci zdrowienia, a więc osoby, które mają już za sobą doświadczenie takiego kryzysu i potrafią udzielać wsparcia nie tylko wiedzą, ale i własnym doświadczeniem. Taka praktyka wpisuje się w zmiany w podejściu do leczenia zaburzeń psychicznych, a więc w traktowaniu i radzeniu sobie z kryzysami psychicznymi – im jesteśmy bliżej siebie, tym lepiej.

O tym kim są asystenci zdrowienia i jaką rolę pełnią?  

Zapraszamy na stronę https://ef.org.pl/dla-ciebie/asystenci-zdrowienia/

 

Ale żebyśmy mogli działać… no właśnie. Zrzuć się.

Potrzebne jest Twoje wsparcie. Potraktuj to jako ubezpieczenie. Na wszelki wypadek. Dla dalszych i bliższych bliskich. I wpadaj na stronę, i media społecznościowe eFkropki, by propagować wiedzę o zdrowiu psychicznym. Wszystkim nam jest ono potrzebne. Nie mniej niż to to fizyczne. Na zdrowie!

Co jeszcze będziemy robić w Poradni?

Poradnia mieści się w siedzibie fundacji, a więc … dalej będziemy robić swoje.

Warsztaty edukacyjne, organizację Kongresu Zdrowia Psychicznego, przygotowanie Marszu Żółtej Wstążki, grupę integracyjną, grupy wsparcia, spotkania poświęcone zdrowiu psychicznemu, działania Edukatorów fundacji. Jest tego trochę – zobacz naszą stronę.

 nadzieję, że przekonaliśmy Cię do takiej akcji. Tu jest nasz link, skorzystaj z niego, zapisz go, prześlij innym. I bądź blisko. Siebie, naszych działań. Zdrowia!

Co dokładnie planujemy zrobić?

Stale pogarszający się stan zdrowia psychicznego Polaków, negatywny wpływ pandemii na zdrowie psychiczne, konflikt zbrojny w Ukrainie oraz ogromna potrzeba pomocy osobom przeżywającym kryzysy oraz ich rodzinom zmuszają nas do podjęcia natychmiastowych działań.

Projekt zakłada wsparcie wsparcie asystenta zdrowienia w ramach poradni dla wszystkich osób doświadczających kryzysu psychicznego, ich rodzin oraz bliskich nieodpłatnie. Asystenci będą spotykać się indywidualnie z beneficjentami, będą prowadzić grupy wsparcia. Asystenci będą współpracować ze specjalistami (psycholog, psychoterapeuta) oraz będą odbywać regularne superwizje. Zbieramy środki na wynagrodzenie asystentów i związane z tym koszta. Zaczniemy powoli, ponieważ pozyskanie środków na ten cel jest bardzo trudne. Piszemy wnioski o granty , dotacje ale niestety na razie bezskutecznie.

O ile z konsultacji ze specjalistą można skorzystać prywatnie lub w publicznych placówkach, to pomoc asystenta zdrowienia nie jest już tak powszechna. Właściwie jest dostępna jedynie w centrach zdrowia psychicznego oraz nielicznych placówkach szpitalnych. Asystent zdrowienia dostępny poza placówką jest w Polsce innowacją, którą my jako organizacja pozarządowa chcemy rozpocząć. O tym kim jest asystent zdrowienia mogą przeczytać Państwo na naszej stronie: https://ef.org.pl/dla-ciebie/asystenci-zdrowienia/

 

Lokal:

Lokal wynajęliśmy od Zarządu Miasta Stołecznego Warszawy na preferencyjnych warunkach lokal przy ulicy Ożarowskiej 61 na warszawskiej woli. Lokal ma łącznie 125,80 mkw powierzchni. Udało nam się już go wyremontować.

Kim jesteśmy?

Fundacja eFkropka powstała w 2011 roku z inicjatywy osób zawodowo zajmujących się leczeniem i terapią osób po kryzysach psychicznych. Obecnie w zarządzie wśród 4 jego członków, 2 osoby to asystenci zdrowienia, czyli osoby z doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego. Ponadto fundacja zatrudnia 4 etatowych pracowników z diagnozą psychiatryczną oraz orzeczeniem o niepełnosprawności.

#zdrowiepsychicznemaznaczenie #idziemyzmateuszemwaligora #poradniauasystentowzdrowienia

 

 

Podziel się tym tekstem!

Wykonanie : Tomasz Bednarek

Skip to content