Warsztaty „Razem wbrew stereotypom”

Prowadzimy działania edukacyjne, od 2015r. pracujemy z pacjentami – ekspertami przez doświadczenie – którzy stają się edukatorami i szkolą różne grupy zawodowe w zakresie kontaktu z osobami po kryzysie. Wspólnie przygotowaliśmy cykl szkoleń antydyskryminacyjnych dla urzędów, pracodawców, mediów, studentów, policji, służby zdrowia itp. prowadzonych przez edukatorów. Przeprowadziliśmy już ponad sto szkoleń w formie warsztatów, przed nami kolejne grupy odbiorców.

Warsztaty online:  w kwietniu 2020r, ze względu na pandemie koronawirusa opracowaliśmy warsztaty w wersji online, które pozostaną już w naszej ofercie.

Edukatorzy eFkropki: warsztaty „Razem wbrew stereotypom”

Przeprowadzamy szkolenia z elementami warsztatowymi  przeciwdziałające dyskryminacji osób chorujących psychicznie. Szkolenia skierowane są do różnych grup zawodowych, które mogą mieć kontakt z osobami po kryzysie psychicznym (m.in: urzędnicy, służby mundurowe, nauczyciele) przeprowadzamy również szkolenia otwarte dla osób po kryzysach psychicznych oraz ich rodzin. Cały projekt jest współtworzony przez osoby z doświadczeniem choroby psychicznej, których nazywamy „Ekspertami przez doświadczenie” lub „Edukatorami”. Optymalny czas szkolenia to 4h, jednak staramy się dostosować do potrzeb odbiorcy. Jeśli są Państwo zainteresowani przeprowadzeniem szkolenia w Państwa organizacji lub firmie, prosimy o kontakt pod adresem: fundacja@ef.org.pl

Przez pierwszy rok (2016-2017) naszym warsztatom towarzyszyło badanie naukowe pt: „Ocena wpływu warsztatów antystygmatyzacyjnych prowadzonych przez „ekspertów przez doświadczenie” na postawy społeczne wobec osób chorujących psychicznie” prowadzone przez specjalistów z I Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii i Instytutu Pedagogiki, Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyniki badania pokazują, że zmiany postaw społecznych wobec osób chorujących psychicznie, które dokonały się podczas naszych warsztatów, w dużej mierze  utrzymują się trwale, a „[…]oceniana interwencja może być użytecznym środkiem służącym poprawie postaw społecznych wobec osób leczących się psychiatrycznie i przeciwdziałaniu szkodliwym skutkom piętna choroby psychicznej.” Badania zostały opublikowane w grudniu 2019 roku w „Psychiatrii Polskiej”. Poniżej można zapoznać się z pełną publikacją:

Badania IPiN, UJ wersja polskojęzyczna

Badania IPiN, UJ wersja anglojęzyczna  

media o warsztatach

Od 2019 r. prowadzimy również warsztaty antyautostygmatyzacyjne dla osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych.  

Sporadycznie prowadzimy również warsztaty „Otwarte” czyli dla mieszanej grupy odbiorców,  wówczas uczestniczą w nich również rodziny i bliscy osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych.

Jeśli chcesz zostać edukatorem napisz do nas: fundacja@ef.org.pl

Podziel się tym tekstem!

Wykonanie : Tomasz Bednarek

Skip to content