Centra Zdrowia Psychicznego

(lista CZP w zakładce „Gdzie uzyskać pomoc”)

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba:

– masz ogromne kłopoty ze spaniem, nie możesz zasnąć, śpisz zdecydowanie za dużo
– spostrzegasz u siebie skoki nastroju od ogromnej euforii po stany depresyjne
– zauważasz kłopoty z pamięcią krótkotrwałą
– masz lęki, fobie, ataki paniki
– towarzyszy Ci rozdrażnienie, silniejsze odbieranie dźwięków
– czujesz utratę chęci życia, atakują ciebie myśli samobójcze
– przytrafiają Ci się skoki wagi – utrata jej lub przybieranie na niej
– odczuwasz chęć izolacji
– psują Ci się poprawne dotąd relacje z ludźmi
– masz kłopoty z koncentracją, nauką
– kompulsywne wykonujesz jakieś czynności
– towarzyszy Ci lęk czy smutek odczuwany po stracie bliskiej osoby, rozstaniu, utracie pracy, przerwaniu nauki

Mogą to być oznaki, że warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Czekają oni na Ciebie w Centrach Zdrowia Psychicznego, które właśnie powstają w Polsce. Jest ich 27. Sprawdź czy w twojej dzielnicy lub powiecie jest takie miejsce.  Przejdź do mapy.

Jak wygląda wizyta w Centrum Zdrowia Psychicznego?

Specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra, czekają tu na Ciebie w punkcie koordynacyjno-zgłoszeniowym.

Nie obowiązują żadne zapisy. Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani się rejestrować wcześniej. Do Centrum Zdrowia Psychicznego możesz przyjść w każdej chwili (w godzinach jego pracy), szukając pomocy dla siebie lub dla bliskiej osoby, której stan Cię niepokoi.

Centrum Zdrowia Psychicznego czynne jest w każdy dzień powszedni czyli od poniedziałku do piątku, od ośmiu do dziesięciu godzin na dobę, w zależności od miejsca, w którym się znajduje.

Jeśli Ty jesteś zaniepokojony swoim zdrowiem, samopoczuciem, dziwnymi stanami, których doświadczasz czy emocjami, nad którymi nie panujesz, do Centrum Zdrowia Psychicznego możesz przyjść sam lub z bliskimi, żeby czuć się raźniej. Jeśli się zgodzisz, bliska osoba będzie przy Tobie podczas konsultacji. Będzie mogła opowiedzieć specjaliście, o tym jakie objawy w Twoim zachowaniu ją niepokoją. Jeśli nie będziesz chciał, żeby komentowała Twój stan, może po prostu siedzieć obok, żebyś czuł się bezpieczniej.

  Przebieg spotkania 

Porozmawiasz ze specjalistą, zbada Cię i ewentualnie przeprowadzi wywiad rodzinny z Tobą i bliskimi. Wszystko po to, by ustalić co się z Tobą dzieje. Jeśli wcześniej leczyłeś się psychiatrycznie, będzie mu łatwiej, jeśli będziesz miał przy sobie swoją medyczną dokumentację. Po ustaleniu, co się z Tobą dzieje, opracuje dla Ciebie plan leczenia. Jeśli Twój przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji w punkcie koordynacyjno-zgłoszeniowym. Będzie ułożone tak, żeby jak najlepiej odpowiadało Twoim potrzebom i pasowało do problemów, z którymi się borykasz. Może się okazać, że korzystne będą dla Ciebie regularne konsultacje z psychiatrą, terapia prowadzona przez psychologa – indywidualna lub grupowa, albo leczenie w trybie dziennym (rano będziesz przychodził na oddział, gdzie prowadzone są zajęcia terapeutyczne, po których po południu wrócisz do domu). Pielęgniarka środowiskowa będzie odwiedzała Cię w domu, dostaniesz wsparcie od asystenta zdrowienia, osoby po kryzysie psychicznym, która po odpowiednim przeszkoleniu, służy pomocą tym, którzy w kryzysie trwają.

Terapia i leczenie

Terapia i leczenie nie musi odbywać się w tym samym miejscu w którym jest punkt koordynacyjno-zgłoszeniowym. Z Centrum Zdrowia Psychicznego współpracują oddziały i przychodnie w jego okolicy. Może się okazać, że terapia będzie bardzo blisko Twojego domu.

Kto może szukać pomocy w Centrum Zdrowia Psychicznego?

Każdy, kto skończył 18 lat i mieszka na terenie, którym ono się opiekuje.

Dlaczego akurat Centrum Zdrowia Psychicznego?

Tam dostaniesz pomoc dostosowaną do twoich problemów i będziesz mógł leczyć się blisko domu, o ile to tylko możliwe nie odrywając się od swojego otoczenia, bliskich, nauki, pracy. Centra Zdrowia Psychicznego powstały, by pomoc w przypadku kłopotów ze zdrowiem psychicznym, była bardziej dostępna, zróżnicowana i żeby nie trzeba było na nią długo czekać.

Więcej informacji o Centrach Zdrowia Psychicznego

Strona www: czp.org.pl 

Profil na Facebooku – Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego:

https://www.facebook.com/biuro.npozp/
Kontakt: npozp.pilotaz@ipin.edu.pl , tel. 22 458 27 76

Gdzie szukać pomocy?

Przejdź do zakładki „Dla Ciebie”

Centra Zdrowia Psychicznego   tworzone są przy placówkach objętych pilotażem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Znajdź placówkę.

Podziel się tym tekstem!

Wykonanie : Tomasz Bednarek

Skip to content