Marsz Żółtej Wstążki/ Marsz o Godność

 

Marsz o Godność

Zniecierpliwieni sytuacją psychiatrii w Polsce organizowaliśmy w 2017 r. Pierwszy Kongres Zdrowia Psychicznego. Frustracja była w nas ogromna. Chcieliśmy być dostrzeżeni jako środowisko związane z psychiatrią i wysłuchani. Stąd pomysł, aby Kongres zakończyć mocnym akcentem – postanowiliśmy przejść ulicami Warszawy i wykrzyczeć, że jesteśmy obecni w społeczeństwie i nie zgadzamy się na dyskryminację.

Zarówno organizacja Marszu i Kongresu nie była prosta. Musieliśmy wyznaczyć trasę, zorganizować nagłośnienie, rozreklamować wydarzenie w social mediach,  znaleźć wolontariuszy i przewodniczącego marszu, zdobyć pozwolenia od miasta i policji. Organizacja takiego wydarzenie, to praca sztabu ludzi. Jednego byliśmy prawie pewni, że w maju pogoda powinna być ładna. I tu się  rozczarowaliśmy.

Emocje w dniu Kongresu była w nas ogromne. Czy przyjdą ludzie, którzy się zapowiedzieli czy sprawdzą się nasze rozwiązania logistyczne czy wszystko zadziała i czy w Marszu wezmą udział wszyscy, którzy zadeklarowali się w mediach społecznościowych. Już rano wiedzieliśmy, że majowa pogoda nie dopisała. Jednak sam przebieg Kongresu dodał nam skrzydeł. Dlatego pomimo deszczu i wiatru szliśmy ulicami Warszawy – użytkownicy psychiatrii, nasze rodziny, profesjonaliści, nasi przyjaciele, humaniści i wszyscy zainteresowani zmianami umożliwiającymi godne leczenie i traktowanie osób doświadczających kryzysów psychicznych.  Naszym celem było dojście do Ministerstwa Zdrowia i wręczenie Manifestu Pierwszego Kongresu Zdrowia Psychicznego (Deklaracji Warszawskiej), w którym zawarliśmy  żądania zmian w polskim systemie psychiatrycznym.

W rękach trzymaliśmy żółte tulipany, przy mikrofonach zmieniali się zagrzewający do dalszego marszu, aż do głosu doszła Kasia Parzuchowska. Jej charyzmatyczny doping doprowadził nas aż do Ministerstwa przy Miodowej. Tam formalnie manifest z rąk Joanny Krzyżanowskiej-Zbuckiej (Przewodniczącej komitetu organizacyjnego Kongresu) i Profesora Andrzeja Cechnickiego, przyjął Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Pan Zbigniew Król, który szedł z nami w marszu. Na tym zakończył się pierwszy Marsz o Godność, zgromadzenie rozwiązał Jakub Tercz – przewodniczący wydarzenia. Rozeszliśmy się rozemocjonowani i pewni, że zadziały się wielkie rzeczy.

Marsz Żółtej Wstążki

I rzeczywiście tak się stało. Po Kongresie rozpoczęły się wielkie i ważne i zmiany, które zachodzą na naszych oczach. Fundacja eFkropka nie zwalnia tempa prac ani na chwilę. Dlatego też rok po Marszu o Godność postanowiliśmy przypomnieć o sobie idąc przez Warszawę w Marszu Żółtej Wstążki. Żółta wstążka jest w Polsce symbolem solidarności z osobami chorującymi psychicznie.

Do organizatorów Marszu dołączyli nowi wolontariusze, którzy wnieśli nową energię. Rozpoczęliśmy akcję w mediach społecznościowych, o Marszu poinformowały również stacje radiowe. Sama organizacja dała nam dużo radości. Przygotowywanie żółtych wstążek, transparentów, opracowywanie trasy. W sam dzień marszu (19.05.2018 r.) pogoda była piękna. Ruszyliśmy z Ogrodu Saskiego, przeszliśmy przez Nowy Świat. Nasi wolontariusze rozdawali ulotki informacyjne o Marszu i przyczepiali przechodniom żółte wstążki. Przy Rondzie de Gaulle’a dołączyła do nas grupa motocyklistów. Oni również przyczepili do swoich pojazdów żółte wstęgi. Było głośno, kolorowo i słonecznie. Zakończyliśmy przy Placu Konstytucji z towarzyszeniem klaksonów motocyklowych. Mieliśmy dużą satysfakcję ze wspólnej pracy na rzecz uświadamiania społeczeństwa w temacie kryzysów psychicznych.

www.kongreszp.org.pl/deklaracja.pdf

Marsz o Godność po II Kongresie

 

tekst przygotowała: Ewa Piskorska, Edukatorka, Asystentka Zdrowienia.

 

Podziel się tym tekstem!

Wykonanie : Tomasz Bednarek