Marsz Żółtej Wstążki/ Marsz o Godność

Marsz Żółtej Wstążki #PoGodność  (online) 

V Marsz Żółtej Wstążki – 10 października 2021 r. Link do wydarzenia na Fb  

-Marsz rusza o godz. 12.00 spod muralu solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu, który znajduje się przy Dworcu Gdańskim przy ul. Słomińskiego w Warszawie.
—————————————
I Marsz 8 maja 2017r.

Zniecierpliwieni sytuacją psychiatrii w Polsce organizowaliśmy w 2017 r. Pierwszy Kongres Zdrowia Psychicznego. Frustracja była w nas ogromna. Chcieliśmy być dostrzeżeni jako środowisko związane z psychiatrią i wysłuchani. Stąd pomysł, aby Kongres zakończyć mocnym akcentem – postanowiliśmy przejść ulicami Warszawy i wykrzyczeć, że jesteśmy obecni w społeczeństwie i nie zgadzamy się na dyskryminację.

Zarówno organizacja Marszu i Kongresu nie była prosta. Musieliśmy wyznaczyć trasę, zorganizować nagłośnienie, rozreklamować wydarzenie w social mediach,  znaleźć wolontariuszy i przewodniczącego marszu, zdobyć pozwolenia od miasta i policji. Organizacja takiego wydarzenia, to praca sztabu ludzi. Jednego byliśmy prawie pewni, że w maju pogoda powinna być ładna. I tu się  rozczarowaliśmy.

Emocje w dniu Kongresu była w nas ogromne. Czy przyjdą ludzie, którzy się zapowiedzieli czy sprawdzą się nasze rozwiązania logistyczne czy wszystko zadziała i czy w Marszu wezmą udział wszyscy, którzy zadeklarowali się w mediach społecznościowych. Już rano wiedzieliśmy, że majowa pogoda nie dopisała. Jednak sam przebieg Kongresu dodał nam skrzydeł. Dlatego pomimo deszczu i wiatru szliśmy ulicami Warszawy – użytkownicy psychiatrii, nasze rodziny, profesjonaliści, nasi przyjaciele, humaniści i wszyscy zainteresowani zmianami umożliwiającymi godne leczenie i traktowanie osób doświadczających kryzysów psychicznych.  Naszym celem było dojście do Ministerstwa Zdrowia i wręczenie Manifestu Pierwszego Kongresu Zdrowia Psychicznego (Deklaracji Warszawskiej), w którym zawarliśmy  żądania zmian w polskim systemie psychiatrycznym.

W rękach trzymaliśmy żółte tulipany, przy mikrofonach zmieniali się zagrzewający do dalszego marszu, aż do głosu doszła Kasia Parzuchowska. Jej charyzmatyczny doping doprowadził nas aż do Ministerstwa przy Miodowej. Tam formalnie manifest z rąk Joanny Krzyżanowskiej-Zbuckiej (Przewodniczącej komitetu organizacyjnego Kongresu) i Profesora Andrzeja Cechnickiego, przyjął Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Pan Zbigniew Król, który szedł z nami w marszu. Na tym zakończył się pierwszy Marsz o Godność, zgromadzenie rozwiązał Jakub Tercz – przewodniczący wydarzenia. Rozeszliśmy się rozemocjonowani i pewni, że zadziały się wielkie rzeczy.

II Marsz – 19 maja 2018r.

I rzeczywiście tak się stało. Po Kongresie rozpoczęły się wielkie i ważne i zmiany, które zachodzą na naszych oczach. Fundacja eFkropka nie zwalnia tempa prac ani na chwilę. Dlatego też rok po Marszu o Godność postanowiliśmy przypomnieć o sobie idąc przez Warszawę w Marszu Żółtej Wstążki. Żółta wstążka jest w Polsce symbolem solidarności z osobami chorującymi psychicznie.

Do organizatorów Marszu dołączyli nowi wolontariusze, którzy wnieśli nową energię. Rozpoczęliśmy akcję w mediach społecznościowych, o Marszu poinformowały również stacje radiowe. Sama organizacja dała nam dużo radości. Przygotowywanie żółtych wstążek, transparentów, opracowywanie trasy. W sam dzień marszu (19.05.2018 r.) pogoda była piękna. Ruszyliśmy z Ogrodu Saskiego, przeszliśmy przez Nowy Świat. Nasi wolontariusze rozdawali ulotki informacyjne o Marszu i przyczepiali przechodniom żółte wstążki. Przy Rondzie de Gaulle’a dołączyła do nas grupa motocyklistów. Oni również przyczepili do swoich pojazdów żółte wstęgi. Było głośno, kolorowo i słonecznie. Zakończyliśmy przy Placu Konstytucji z towarzyszeniem klaksonów motocyklowych. Mieliśmy dużą satysfakcję ze wspólnej pracy na rzecz uświadamiania społeczeństwa na temat kryzysów psychicznych.

III Marsz – 03 czerwca 2019r.

Marsz o Godność po II Kongresie

Kolejny Marsz Żółtej Wstążki przeszedł ulicami Warszawy po II Kongresie Zdrowia Psychicznego, w dniu 03.06.2019r

www.kongreszp.org.pl/deklaracja.pdf 

 

tekst przygotowała: Ewa Piskorska, Edukatorka, Asystentka Zdrowienia.

 

Link do zrzutki

Trudno wyobrazić sobie współczesną firmę bez własnego biura. To samo dotyczy innych typów działalności – również dzisiejszych organizacji pozarządowych, które pracują pro publico bono. Zdobycie własnego lokalu stanowi nie lada wyzwanie – głównie ze względów finansowych. Od niedawna, bo od 14 lutego 2019 roku należymy do grona szczęśliwych posiadaczy własnej, niezależnej siedziby, która również pełni rolę biura Kongresu Zdrowia Psychicznego. Nasza organizacja prowadzi swoją działalność od 2011 roku i przez cały ten czas korzystaliśmy z gościnności innych instytucji. Nowy lokal to niewielka, lecz przytulna piwnica mieszcząca się przy ul. Grzybowskiej 34, w budynku Przychodni Lekarskiej ZOZ Wola-Śródmieście. Jest to bardzo dogodna lokalizacja – blisko biurowego centrum Warszawy, gdzie łatwo dojechać praktycznie z każdej części miasta (tak samochodem, jak i komunikacją publiczną). Pierwszym etapem adaptacji pomieszczeń (które pierwotnie miały charakter magazynowy) było usunięcie zbędnej zabudowy – niepotrzebnych ścianek działowych, tak, by uzyskać możliwie wygodną przestrzeń, w której będą mogły odbywać się robocze spotkania osób zaangażowanych w działania Fundacji. Z tymi zadaniami wolontariusze Fundacji uporali się własnymi siłami w pierwszej połowie marca. Kolejnym krokiem była instalacja niezbędnych urządzeń sanitarnych. Następnie wysiłki skupiły się na zdobyciu niezbędnych mebli – stołu i krzeseł. Wykonane do tej pory zabiegi pozwalają już na korzystanie z tej przestrzeni, choć konieczny jest jeszcze duży nakład pracy – piwnica wymaga gruntownego, generalnego remontu.

 

Podziel się tym tekstem!

Wykonanie : Tomasz Bednarek