Edukatorzy

Edukatorzy Fundacji eFkropka są ekspertami przez doświadczenie, czyli osobami, które doświadczyły kryzysu i mówią o nim otwarcie, aby przeciwdziałać dyskryminacji wobec osób chorujących psychicznie.

Zostali przygotowani do dzielenia się własnym doświadczeniem chorowania i zdrowienia przy udziale profesjonalistów i od kilku lat prowadzą szkolenia „Razem wbrew stereotypom” dla różnych grup zawodowych: lekarzy, psychologów,  pielęgniarek, studentów, urzędników, a także spotkania otwarte, na które może przyjść każdy. Od 2019r. prowadzimy również warsztaty antyautostygmatyzacyjne dla osób po kryzysach psychicznych. Celem szkoleń jest poprawa komunikacji z chorymi oraz lepsze rozumienie i zmiana postawy wobec chorób psychicznych. Z naszych doświadczeń wynika, że jest to bardzo potrzebna inicjatywa, ponieważ silne stereotypy i dyskryminacja, są cały czas szeroko rozpowszechnione w społeczeństwie. Edukatorzy występują także w przestrzeni publicznej. Otwarcie mówią o swojej chorobie psychicznej, jako ambasadorzy idei, że nie powinna ona wykluczać ze społeczeństwa.  Występują na konferencjach naukowych, w mediach, w ośrodkach decyzyjnych (jak Sejm czy Narodowa Rada Rozwoju przy Prezydencie RP), przez co służą edukacji społecznej na szerszą skalę.

Czujesz się na siłach i chcesz spróbować dołączyć do naszych Edukatorów? Napisz pod adres: fundacja@ef.org.pl   

Edukatorzy zauważyli (sami tego doświadczali w przeszłości), że w grupie osób chorujących i wśród ich rodzin występuje silna autostygmatyzacja, co istotnie utrudnia zdrowienie pacjentom i działa niekorzystnie na stabilność rodziny. Dlatego od pewnego czasu organizowane są spotkania warsztatowe dla osób doświadczających kryzysu i dla ich bliskich.

Przez pierwszy rok (2016-2017) naszym warsztatom towarzyszyło badanie naukowe pt: „Ocena wpływu warsztatów antystygmatyzacyjnych prowadzonych przez „ekspertów przez doświadczenie” na postawy społeczne wobec osób chorujących psychicznie” prowadzone przez specjalistów z I Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii i Instytutu Pedagogiki, Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyniki badania pokazują, że zmiany postaw społecznych wobec osób chorujących psychicznie, które dokonały się podczas naszych warsztatów, w dużej mierze  utrzymują się trwale, a „[…]oceniana interwencja może być użytecznym środkiem służącym poprawie postaw społecznych wobec osób leczących się psychiatrycznie i przeciwdziałaniu szkodliwym skutkom piętna choroby psychicznej.” Badania zostały opublikowane w grudniu 2019 roku w „Psychiatrii Polskiej”. Poniżej można zapoznać się z pełną publikacją:

Badania dr Świtaj 2019

O naszych warsztatach

Warsztaty dla dzielnicowych z Mławy z Fundacja eFkropka

Referencje


Współpracujemy z grupą osób, które ukończyły kurs przygotowujący do roli Asystenta Zdrowienia (osoby po kryzysie psychicznym, które wspierają innych pacjentów w ośrodkach opieki psychiatrycznej i pomocy społecznej) – niektórzy z nich działają jako Edukatorzy, inni jako wolontariusze Fundacji.

Podziel się tym tekstem!

Wykonanie : Tomasz Bednarek

Skip to content