O nas w mediach

 

Audycja w RadioKlinika.pl: Choroba psychiczna a funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy

W RadioKlinika.pl o stereotypach związanych z chorobą psychiczną mówiła dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka i Jerzy Kłoskowski (prezes eFkropki). W audycji padło wiele ważnych pytań: Dlaczego osoby chorujące psychicznie są marginalizowane społecznie? Czy polskie społeczeństwo różni się od innych społeczeństw pod względem zakorzenionych stereotypów dotyczących osób chorych psychicznie? Czy w innych krajach Europy pacjentom psychiatrycznym żyje się łatwiej, czy tak samo? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ŹRÓDŁO: radioklinika.pl


O Fundacji w „Pulsie Trójki”

W audycji „Puls Trójki” z 30 stycznia wyemitowano reportaż o naszej Fundacji. O społecznym postrzeganiu osób chorujących psychicznie i planowanych warsztatach nakierowanych na zmianę tego stereotypowego, często negatywnego obrazu mówi dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka. W materiale znajdziecie też wypowiedzi „eksperta przez doświadczenie” – czyli osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego.


Fundacja eFkropka walczy z dyskryminacją ludzi z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Jesteśmy bardzo dumni; z siebie i z pani Katarzyny Szczerbowskiej, która napisała o tym, co robimy i o tym, co planujemy osiągnąć w przyszłości. Pełny artykuł znajdziecie na portalu Gazeta.pl „Skąd nazwa eFkropka? Od litery F zaczyna się kod, którym lekarze opisują choroby psychiczne. Na przykład F20.0 to schizofrenia paranoidalna, F20.1 schizofrenia hebefreniczna, a F20.2 – schizofrenia katatoniczna. (…) Monika ukrywa swoją chorobę. Nie wie o niej jej pracodawca, nie wiedzą znajomi. Na szczęście nie ma na czole napisu „schizofrenia”. Może się wtopić w tłum. Marzy o rodzinie, skończeniu studiów, mieszka z kotem. O fundacji eFkropka dowiedziała się z internetu. Jest tu nazywana „ekspertem przez doświadczenie”. – Uważam, że fundacja robi kawał naprawdę dobrej roboty – mówi. – Dzięki zaangażowaniu różnych osób: specjalistów, ekspertów przez doświadczenie, czyli nas (ang. experts by experience), oraz wolontariuszy, tworzy projekty, które dużo wnoszą w życie uczestników programu. Przynosi to wymierne efekty, np. w postaci udziału w praktykach zawodowych. Stanowimy też dla siebie grupę wsparcia. Takie kontakty są nieocenione. Borykamy się z podobnymi problemami, więc możemy bez skrępowania mówić o nich, wymieniać się doświadczeniami. „


Wywiad z Agnieszką Kręglicką na temat staży prowadzonych wspólnie z Fundacją eFkropka

Na portalu Gazeta.pl ukazał się wywiad z panią Agnieszką Kręglicką o programie stażowym, który razem prowadzimy. „ Fundacja eFkropka działająca przy szpitalu na ul. Sobieskiego zgłosiła się do Pani z propozycją przyjęcia na staże byłych pacjentów oddziałów psychiatrycznych. I Pani się zgodziła. Słowa schizofrenia, choroba psychiczna nie budziły w Pani lęku? Agnieszka Kręglicka: Miałam kiedyś chorującą psychicznie ciotkę i ogromnie ją lubiłam. Do szpitala psychiatrycznego trafił jeden z moich przyjaciół. Udało mu się zwalczyć chorobę, wrócił do nas. Choroby psychiczne nie budzą we mnie lęku. Uważam, że są czymś normalnym, czymś co może spotkać każdego człowieka. Nie bałam się przyjąć do restauracji chorujących ludzi. Podoba mi się pomysł fundacji na stworzenie restauracji, w której mogliby pracować byli pacjenci. Chciałam pomóc. Praca w kuchni jest bardzo stresująca. Nie obawiała się Pani, że oni tego nie uniosą? – Jest stresująca na wszystkich poziomach. Element twórczości, kreacji, goszczenie ludzi to jej najpiękniejszy, przynoszący najwięcej satysfakcji aspekt, ale też jest to tylko wycinek, znikomy procent tego, co składa się na pracę w restauracji. Cała reszta to stres, napięcie, wyścig z czasem. Wielu naszych stażystów doskonale sobie z tym radziło. Zależało im na tym, żeby się uczuć, żeby pracować. ZAPRASZAMY DO PRZECZYTANIA CAŁEGO WYWIADU!

Agnieszka Kręglicka

Audycja w radiu TOK FM

Podziel się tym tekstem!

Wykonanie : Tomasz Bednarek