Kongres Zdrowia Psychicznego

 

UWAGA!  IV edycja Kongres Zdrowia Psychicznego została przełożona na czerwiec 2024 roku!    

KOMUNIKAT Rady Programowej Kongresu Zdrowia Psychicznego!
Szanowni Państwo,
Przyjaciele,
Sympatycy,
Uczestnicy Kongresu Zdrowia Psychicznego
W imieniu Rady Programowej i Komitetu Organizacyjnego Kongresu Zdrowia Psychicznego śpieszę Was poinformować, że IV Kongres Zdrowia Psychicznego odbędzie się w 2024 roku.
Zwykle zbieraliśmy się co 2 lata, nawet w pandemicznym roku 2021 udało się nam spotkać w obowiązującym wtedy reżimie sanitarnym.
W tym roku sytuacja społeczna skłania do ostrożności i przyjęcia postawy wyczekującej – zobaczymy jak dalej potoczą się losy Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. pilotażu reformy, rozwoju Centrów Zdrowia Psychicznego i całej opieki środowiskowej – dlatego przesuwamy nasze spotkanie o rok.
Stale jesteśmy w kontakcie, wiemy że każdy z Was działa lokalnie na rzecz naszego środowiska, pracując u podstaw i zmieniając świadomość społeczną na temat zaburzeń psychicznych. Podtrzymujmy nasze związki korzystając z mediów społecznościowych, spotykajmy się na lokalnych wydarzeniach.
Jak co roku w czerwcu odbędzie się w Warszawie, a także w innych miastach Polski, Marsz Żółtej Wstążki, będziemy maszerować z naszymi hasłami, aby nikt nie zapomniał że #zdrowiepsychicznemaznaczenie.
Zapraszam do śledzenia i udostępniania naszej strony, czekamy na Wasze pomysły czym jeszcze powinniśmy się zająć, przyłączajcie się do nas w aktywnościach codziennych.
Do zobaczenia w czerwcu 2024 !!
Joanna Krzyżanowska – Zbucka
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego
Kongresu Zdrowia Psychicznego

 

 

Mamy wyjątkową przyjemność być współorganizatorem merytorycznym oraz organizatorem technicznym Kongresu Zdrowia Psychicznego. www.kongreszp.org.pl
Jako jedna z organizacji pozarządowych w zakresie zdrowia optujemy za reformą systemu opieki psychiatrycznej, ponieważ w Polsce potrzeby osób w kryzysie nie są właściwie zaspokajane na skutek deficytów w społecznej służbie zdrowia i ciągłego niewdrożenia Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Plakat promujący II Kongres Zdrowia Psychicznego autorstwa Karoliny Jaguś z liceum plastycznego przy ul. Smoczej w Warszawie

8 maja 2017r. we współpracy z Porozumieniem na rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz Sekcją Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (http://www.psychiatria.org.pl/), a także z Biurem Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Instytutem Psychiatrii i Neurologii zorganizowaliśmy Pierwszy Kongres Zdrowia Psychicznego (www.kongreszp.org.pl). Było to ogólnopolskie wydarzenie integrujące różne środowiska zainteresowane zaburzeniami psychicznymi: organizacje samopomocowe, profesjonalistów, użytkowników psychiatrii (pacjentów i ich rodzin) i pracodawców, w porozumieniu z samorządowcami.

Celem Kongresu było zwrócenie uwagi na zaniedbaną opiekę psychiatryczną, wywarcie nacisku na decydentów, aby przeprowadzili konieczne zmiany w systemie. Kongres odbił się szerokim echem w mediach, kończącym jego akcentem był Marsz o Godność. Kongres niewątpliwie przyczynił się do wzmożenia prac nad pilotażem reformy opieki psychiatrycznej, w efekcie od października 2018 r. ruszyło 27 Centrów Zdrowia Psychicznego w całej Polsce. W kongresie wzięło udział ponad 900 osób.

19 maja 2018 r. odbył się Marsz Żółtej Wstążki – w rok po Pierwszym Kongresie przeszliśmy ulicami miasta i przypomnieliśmy o potrzebie reformy opieki psychiatrycznej i o obecności w przestrzeni publicznej osób po kryzysach zdrowia psychicznego, niesłusznie dyskryminowanych. Planujemy organizacje marszu co rok.

Kolejny Drugi Kongres Zdrowia Psychicznego odbył się 3 czerwca 2019 roku. Służył monitorowaniu postępów reformy oraz optowaniu za rozszerzeniem pilotażu NPOZP. W efekcie w 2020r ma powstać 7 nowych Centrów Zdrowia Psychicznego. Kongres zgromadził ponad 1200 uczestników. Kongresowi towarzyszył Marsz Żółtej Wstążki.

Misja

  • Promocja zdrowia psychicznego – zabieganie o profilaktykę zdrowia
  • Zabieganie o reformę leczenia – promocja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego
  • Rozwój współpracy humanistyki z psychiatrią, w kontekście zdrowia psychicznego
  • Zapobieganie stygmatyzacji osób leczących się psychiatrycznie
  • Podzielenie się doświadczeniem ruchów samopomocowych, umocnienie ich – przygotowanie i prezentacja kontaktów środowiskowych

 

Historia

W listopadzie 2014 roku wobec przedłużającego się braku realizacji reformy psychiatrycznej opieki zdrowotnej, w trakcie trwania Koszalińskiego Forum Psychiatrii Środowiskowej powołaliśmy Porozumienie na Rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W 2015 roku przez Polskę przetoczyła się batalia wokół obrony Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który miał zniknąć w procesie legislacyjnym nad Ustawą o Zdrowiu Publicznym:

W lipcu 2015 roku powstała petycja w obronie NPOZP. Przez sieć kontaktów Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji oraz Porozumienia na Rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego petycja została rozesłana i wiele osób złożyło pod nią podpisy. Na początku września 2015 roku w kilku większych miastach Polski petycja została złożona w Urzędach Wojewódzkich. W niektórych miastach jej składaniu towarzyszyły demonstracje uliczne.

W sierpniu 2015 roku powstało wydarzenie na Facebooku pt.: „NIE CHCĘ, aby wbito gwóźdź do trumny POLSKIEJ PSYCHIATRII”. Osiemnaście tysięcy użytkowników internetu poznało problem, a prawie osiem tysięcy osób zadeklarowało poparcie. Temat był żywo komentowany w mediach społecznościowych, powstało lobby internautów mogące stać się znaczącą siłą nacisku. Przy wydarzeniu na Facebooku publikowana była też petycja w sprawie ochrony NPOZP.

We wrześniu 2015 roku członkowie Warszawskiego Domu pod Fontanną, przedstawiciele Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi” z Krakowa, eksperci przez doświadczenie z Fundacji eFkropka, przedstawiciele rodzin z Fundacji Polski Instytut Otwartego Dialogu z Wrocławia wraz z przedstawicielami Sekcji Naukowej Psychiatrii Środowiskowej PTP brali udział w posiedzeniach Sejmowej Komisji Zdrowia.

UDAŁO SIĘ POWSTRZYMAĆ LIKWIDACJĘ Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego!

Nasze starania są kontynuowane i stąd pomysł Kongresu jako wydarzenia cyklicznego. Inicjatorami tego wydarzenia są panowie: Marek Balicki, Andrzej Cechnicki i Jacek Wciórka.

Porozumienie na rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – patron merytoryczny Kongresu – zwróciło się do warszawskiej Fundacji eFkropka z prośbą o zorganizowanie Pierwszego Kongresu Zdrowia Psychicznego.

Strona Kongresu Zdrowia Psychicznego: kongreszp.org.pl

Film z konferencji prasowej II Kongresu Zdrowia Psychicznego, która odbyła się 15 maja w Warszawie

Od lewej: dr Tomasz Rowiński, dyrektor Centrum, Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan, dr Marek Balicki, szef Biura Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego, prof. Barbara Remberk, konsultant krajowy ds. pdychiatrii dzieci i młodzieży, prof. Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Dagmara Dulęba – Poluszyńska, Asystentka Zdrowienia, dr Joanna Krzyżanowska – Zbucka z fundacji eFkropka, która organizuje Kongres Zdrowia Psychicznego oraz Katarzyna Kisielińska z biura pilotażu.

#stoppsychofobii

#zdrowiepsychicznedlawszystkich

Podziel się tym tekstem!

Wykonanie : Tomasz Bednarek

Skip to content