Pol’and’Rock Festival 2018r.

Pomysł na wyjazd na Festiwal Pol’and’Rock (wcześniejszy Woodstock), powstał z inicjatywny Ewy, naszej bardzo aktywnej wolontariuszki. Spotkał się z aprobatą całego zespołu Fundacji. Uznaliśmy, że udział w Akademii Sztuk Przepięknych i propagowanie naszych działań na tak dużej imprezie to świetny pomysł. Po załatwieniu wszelkich formalności, odbyciu spotkań organizacyjnych, nasz wyjazd został zaplanowany na wtorek 31.08. Pierwsza grupa wolontariuszy, w skład której wchodzili Ewa, Monika, Justyna, Piotr oraz Krzysztof wyjechała w upalny poranek do Kostrzyna nad Odrą. Do antenek na dachach aut, przymocowaliśmy żółte wstążki, na znak solidarności z osobami z doświadczeniem kryzysów psychicznych i dla przypomnienia o Marszu Żółtej Wstążki. Droga była bardzo długa, a jednocześnie bardzo ekscytująca. W związku z tym, że to pierwszy wyjazd Fundacji na taka imprezę, zastanawialiśmy się czego możemy się spodziewać. Czy nasze stoisko spotka się z zainteresowaniem uczestników Festiwalu? Czy organizowane przez nas Warsztaty przyciągną uwagę młodych ludzi?

Dojechaliśmy na miejsce wczesnym wieczorem. Po rozbiciu namiotów postanowiliśmy rozejrzeć się po okolicy. Nie trwało to jednak zbyt długo, ponieważ wszyscy byliśmy zmęczeni podróżą. Poranek następnego dnia to był czas na zorganizowanie naszego stoiska. Rozstawienie namiotu, ustawienie materiałów informacyjnych, zamontowane wentylatora (od samego rana temperatura była nieznośnie wysoka). Wszystko udało się bez większych problemów. Około południa rozpoczęliśmy naszą pracę. Stoisko zostało wyposażone w ulotki dotyczące działań Fundacji jak i organizacji II Kongresu Zdrowia Psychicznego, poradniki dotyczące kryzysów psychicznych, zdjęcia znanych osób, które doświadczyły kryzysu. Osoby zainteresowane mogły również skorzystać z „żywej biblioteki”, czyli porozmawiać z osobą, która doświadczyła kryzysu oraz wziąć udział w ćwiczeniu na doświadczanie głosów. W czwartek rano do naszego zespołu dołączyła wolontariuszka Marta oraz Prezes Fundacji. Nasz siedmioosobowy zespół był już w komplecie i mogliśmy działać pełną parą.

 

Podczas Festiwalu otrzymaliśmy możliwość przeprowadzenia warsztatów pt. „Schizofrenia i depresja – poznajmy się”. Spotkały się one z dużym zainteresowaniem i bardzo pozytywnym odbiorem. Uczestnicy brali aktywny udział w prezentowanych przez nas ćwiczeniach.

Nasze obawy, który mieliśmy podczas podróży, okazały się bezpodstawne. Od rozpoczęcia działań w środę, aż do ich zakończenia w sobotnie popołudnie mieliśmy masę pracy. Zainteresowanie tym co robimy okazało się ogromne. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych komunikatów. Między innymi o tym, że nasza działalność jest potrzebna, że osoby doświadczające kryzysów mają problemy z otrzymaniem wsparcia lub doświadczają dyskryminacji w swoim środowisku. Mnogość pozytywnych informacji zwrotnych, jakie otrzymaliśmy podczas tych kilku dni, bardzo nas zaskoczyła i pokazała, że to co robimy jest bardzo potrzebne.  Już wiemy, że za rok wrócimy na Festiwal. Wiemy też, że musimy zaangażować do tej akcji więcej wolontariuszy, bo siedmioosobowy zespół i praca w godzinach 10-20 to zadanie dla większego teamu.

Świetni ludzi, genialna muzyka, pozytywna energia, wysoka temperatura – z pewnością zapamiętamy na bardzo długo ten wyjazd. Na pewno wrócimy do Kostrzyna za rok.  „Aaaaaaaandrzej” i „Zaraz będzie ciemno” to hasła które na długo wryły nam się w pamięć

Podziel się tym tekstem!

Wykonanie : Tomasz Bednarek

Skip to content