Rozwiń

Pomóż nam zwiększyć zasięg działania – pobierz pakiet socialmediowy

#na

zdrowie

psychiczne

Przekaż 1,5% na pracę Asystentów Zdrowienia

Fundacja eFkropka KRS 0000382481

#nazdrowiepsychiczne

Nasi Asystenci Zdrowienia

Rafał Kłopotowski

W 2017 roku zdiagnozowano u niego chorobę afektywną dwubiegunową i ADHD.

Urodził się i wychował w Warszawie, jednak przez wiele lat mieszkał w Kalifornii. Studiował na wydziale aktorskim łódzkiej PWSFTviT i reżyserię na University of California, Los Angeles. Brał również udział w projektach teatralnych i prowadził grupę teatralną.

Od 2018 roku, po ukończeniu odpowiedniego kursu, pracował w National Alliance on Mental Illness jako Asystent Zdrowienia (Peer and Family Support Specialist) prowadząc i zarządzając Programem Grup Wsparcia. Prowadził także spotkania z obszaru zdrowia psychicznego i pracował z indywidualnymi pacjentami.

Rafał jest także organizatorem i prowadzącym spotkania dla osób z chorobami psychicznymi i uzależnieniami w LifeRing Secular Recovery, świeckiej organizacji trzeźwości. Zasiada także w zarządzie tej organizacji.

Od powrotu do Polski działa jako Edukator w Fundacji eFkropka i pracuje jako Asystent Zdrowienia w Instytucie Psychiatrii i Neurologii na oddziale terapeutyczno-diagnostycznym. W Ursynowsko-Wilanowskim Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzi grupy wsparcia dla ludzi po kryzysie zdrowia psychicznego i ich bliskich.

Prywatnie Rafał ma dwóch wspaniałych synów. Starszy, u którego zdiagnozowano schizofrenię, pracuje, uczęszcza do college’u i jest pisarzem publikującym beletrystykę. Młodszy syn studiuje Zarządzanie Big Data na Uniwersytecie w Oregonie.

Obejrzyj

Paula Kowalczyk

Zachorowała mając 23 lata, wówczas zdiagnozowano u niej depresję, ale z czasem diagnoza zmieniła się na chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD). W tym czasie była kilkakrotnie hospitalizowana, w tym raz na oddziale zamkniętym. Wykryto u niej wtedy przypadkowo guza mózgu. Pierwsza operacja zakończyła się niepowodzeniem, dlatego przez kolejnych kilka lat towarzyszyło jej przeświadczenie, że wkrótce umrze. Z tego powodu przestało jej zależeć na rozwijaniu kariery zawodowejz wykształcenia jest architektką i urbanistką.

Po kilku latach zrobiła kurs na Asystentkę Zdrowienia. Pracuje na Oddziale Zaburzeń Afektywnych (F7) Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie jako terapeutka zajęciowa i Asystentka Zdrowienia. Prowadzi między innymi: warsztaty plastyczne, grupy wsparcia, psychoedukację, relaksacje, treningi uważności czy funkcji poznawczych.

Druga operacja guza mózgu uratowała jej życie, jednak częściowo odebrała sprawność. Przyznaje, że czasami wciąż jest jej ciężko. Jednak na skutek trudnych doświadczeń łatwiej przychodzi jej rozumienie osób z dodatkowymi, poważnymi problemami (zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi) oraz osoby dotknięte samotnością. Praca z ludźmi jest dla niej niezwykle inspirująca. Nauczyła ją również, by niczego z góry nie zakładać, nie oceniać i nie tracić nadziei.

Obejrzyj

Ivan Sitsko

Ivan jest Asystentem Zdrowienia z pięcioletnim stażem pracy. Obecnie pracuje w IPiN oraz w Wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego. W latach 2019-2021 brał udział w projekcie „Warszawski Zintegrowany System Leczenia i Wspierania Środowiskowego Osób z Zaburzeniami Psychicznymi” przy szpitalu Drewnica. Od 2022 posiada również doświadczenie pracy w gabinecie prywatnym. W roku 2021 odbył roczne szkolenie „Psychoterapia osób z diagnozą schizofrenii” w ośrodku Psyche Plus. W 2023 ukończył kurs Otwartego Dialogu. Ma za sobą wiele godzin superwizji. Pasją Ivana jest parzenie herbaty. Na co dzień praktykuje taichi i propaguje zdrowy tryb życia.

Monika Fedorowicz

Ma diagnozę choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD). Z wykształcenia jest biotechnologiem. Przez wiele lat pracowała w farmacji zajmując się, między innymi, zagadnieniem farmakoterapii depresji, zaburzeń lękowych oraz choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD). Od sześciu lat realizuje się zawodowo jako Asystentka Zdrowienia. Pomysł zmiany zawodu narodził się z własnego doświadczenia oraz głębokiej wiary w to, że odpowiednie wsparcie i wiedza na temat zdrowienia wraz z możliwościami, jakie daje Psychiatria Środowiskowa, może przyczynić się do łagodniejszego i krótszego przebiegu choroby psychicznej.

W latach 2018-2020 była zaangażowana w projekt „Warszawski Zintegrowany System Leczenia i Wspierania Środowiskowego Osób z Zaburzeniami Psychicznymi” w Szpitalu Bródnowskim. Od 2019 roku pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, gdzie zdobyła doświadczenie pracy w Oddziale Zapobiegania Nawrotom, Zespole Leczenia Domowego, Oddziale dziennym oraz Oddziale zamkniętym całodobowym i Kliniki Psychiatrycznej.

Od początku roku 2024 pracuje w Ursynowsko-Wilanowskim Centrum Zdrowia Psychicznego na oddziale całodobowym, zamkniętym, wchodzącym w skład struktury III Kliniki Psychiatrycznej IPiN. W ramach poszerzania kompetencji odbyła roczne szkolenie „Psychoterapia osób z diagnozą schizofrenii” w ośrodku Psyche Plus. Ukończyła również Studium Medyczne uzyskując dyplom terapeuty zajęciowego.

W Fundacji eFkropka działała jako edukator w Warsztatach Antystygmatyzacyjnych oraz Akademii Sztuk Przepięknych na festiwalu Pol’and’Rock Festival. Obecnie prowadzi grupę wsparcia, warsztaty zdrowienia i rozmowy indywidualne z pacjentami doświadczającymi kryzysu psychicznego.

Ponad 8 milionów osób w Polsce doświadcza w całym swoim życiu różnych zaburzeń psychicznych. Wśród Twoich znajomych może być osoba, która właśnie teraz potrzebuje pomocy i nie wie, od czego zacząć.

* źródło Targońska, K., Kowalewska, B., Kułak-Bejda, A. (2023). Stygmatyzacja społeczna chorych psychicznie i jej determinanty
Pomóż! Udostępnij!

Kim jest Asystent Zdrowienia

Asystent Zdrowienia dostępny poza placówką systemową jest w Polsce innowacją, którą my – jako organizacja pozarządowa – właśnie rozpoczęliśmy.

  • to nowa rola, która od niedawna funkcjonuje w Polsce
  • to osoba, która dzięki doświadczeniu własnego kryzysu psychicznego może lepiej zrozumieć osobę chorującą, jej ograniczenia, możliwości oraz potrzeby
  • ktoś, kto potrafi spojrzeć na różne kwestie z perspektywy użytkownika opieki psychiatrycznej
  • żywy przykład na to, że można pokonać kryzys, co daje pacjentowi nadzieję

 

Prosimy o wsparcie, ponieważ rola Asystenta Zdrowienia finansowana jest przez NFZ wyłącznie w ramach pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Trudno jest pozyskać finansowanie z innych źródeł.

 

Poradnia u Asystentów Zdrowienia

Wesprzyj pracę Asystentów Zdrowienia