Objęliśmy patronatem

Fundacja objęła patronatem II Ogólnopolski Kongres Arteterapii

Podczas Kongresu będą omawiane tematy zastosowania technik arteterapii w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i dorosłych.
Po raz pierwszy dla polskich odbiorców wystąpi autorka ponad 20 książek, w tym najbardziej znanego w Polsce podręcznika do arteterapii, Cathy Malchiodi PhD oraz dr Mary Rockwood Lane z USA.
Odbędą się prelekcje prof. dr hab. Wiesława Karolaka, prof. dr hab Alicji Gałązki, dr Aleksandry Wrońskiej, Doroty Raniszewskiej, Anny Glińskiej-Lachowicz, Anny Szymanowskiej, Anny Sikorskiej, Katarzyny Góralczyk i wielu innych, łącznie 16 polskich prelegentów.
Wszystkie prelekcje przedstawione będą podczas dwóch paneli wiedzy:
– „Arteterapia a samorozwój”, który odbędzie się 15 maja w formie LIVE z możliwością zadawania pytań (8 prelekcji)
– „Arteterapia w pracy z dziećmi”, w formie VIDEO, do którego dostęp na pół roku otrzymają Uczestnicy Kongres (11 prelekcji).
Podczas prelekcji poruszone zostaną tematy praktycznego zastosowania sztuki w procesie wsparcia rozwoju, terapii i leczenia, w tym osób chorujących psychicznie, osób z autyzmem dziecięcym i niepełnosprawnością. Pojawią się takie zagadnienia jak: praca z traumą, autoarteterapia, terapia i psychoterapia dorosłych i dzieci przy wykorzystaniu technik arteterapii, dramaterapii, muzykoterapii, choreoterapii, biblioterapii i fototerapii. (…)”

 

Nasza Fundacja wspólnie z Kongresem Zdrowia Psychicznego objęła patronatem:

Kampanię społeczną „Depresję da się leczyć”

Liczy się zdrowie i szczęśliwe życie. Wesprzyj akcję młodych filmowców.

Gdzie szukać ratunku w trudnej sytuacji życiowej? Jak wyjść z trudnej sytuacji? Między innymi na takie pytania odpowie kampania społeczna którą przygotowują śląscy filmowcy we współpracy z Samodzielnym Publiczny Zakład Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich. Każdy może wesprzeć tworzenie kampanii poprzez udział w zbiórce środków na zrzutka.pl

Sytuacja osób w kryzysie psychicznym nigdy nie była w Polsce łatwa. Brakowało środków zarówno na profilaktykę i leczenie. W ostatnim roku sytuacja dodatkowo się pogorszyła. Przymusowa izolacja dotyka wszystkich. O spotkania ze znajomymi i rodziną jest znacznie trudniej niż kiedyś. Ograniczyliśmy podróże i przemieszczanie się. W ograniczony sposób korzystamy z kin i muzeów, a restauracje pozostają zamknięte. Nawet wyjście do pracy staje się rozrywką nie zawsze dostępną, bo część osób pracuje z domów. Takie okoliczności sprawiają, że coraz więcej osób skarży się na pogorszenie nastroju. Na problem zareagowali śląscy filmowcy. Aby uchronić osoby w kryzysie przed pogorszeniem stanu zdrowia chcą postawić na promocję profilaktyki.

– Od zaprzyjaźnionych terapeutów wiemy, że warto szybko reagować na życiowe trudności. Im dłużej osoba wstrzymuje się przed kontaktem ze specjalistą, tym cięższe mogą być dalsze konsekwencje. Naszą akcją chcemy przekazać ludziom, że nie muszą się obawiać żadnych etykiet. Liczy się ich zdrowie i możliwość szczęśliwego życia. Choroba nie jest powodem do wstydu. Trzeba ją po prostu wyleczyć – wyjaśnia Anna Kaczkowska, scenografka

O potrzebie kontaktu ze specjalistami informują pracownicy Zakładu Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich. Okazuje się jednak, że wydatki środków publicznych w ostatnim czasie są ograniczane i brakuje ich na kampanie społeczne związane ze zdrowiem psychicznym.

– Okres pandemii, to czas, kiedy jeszcze bardziej troszczymy się o siebie samych i naszych bliskich, ale nasze problemy często pozostają ukryte w czterech ścianach lockdownu i za barierą wstydu. Każdy z nas doświadcza dziś jakichś trudności związanych z obecną sytuacją, ale nie zawsze wiemy, jak reagować. Są na to sposoby i zna je nasza ekipa psychologów. Cieszymy się, że nasi przyjaciele ze środowiska filmowego zaangażowali się w naświetlenie problemu – podkreśla Lech Cierpioł, Dyrektor Zakładu Terapii Uzależnień.

W projekt zaangażowali się młodzi twórcy wspierani przez fundację i dobroczyńców. Do zrealizowania kampanii w pełni konieczne jest jednak zebranie kolejnych środków poprzez zrzutka.pl.

– Jesteśmy zespołem złożonym ze śląskich filmowców i śląskich psychologów-terapeutów. Łączymy nasze wiedzę i zawodowe doświadczenie, by stworzyć 30-sekundowy spot, zachęcający do dbałości o zdrowie psychiczne i uważność na innych, szczególnie w okresie pandemii. Nasza kampania rozpocznie się w przeddzień Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, 10 października 2021 i potrwa dwa miesiące.  Będzie można ją zobaczyć na ekranach Śląskich i Zagłębiowskich Tramwajów oraz w warszawskim metrze – mówi Anna Urbańczyk, reżyserka filmowa.

Osoby zainteresowane wsparciem kampanii organizowanej przez filmowców mogą skorzystać z łatwego systemu na stronie zrzutka.pl pod linkiem  https://zrzutka.pl/s8gusu 

 

 

Pierwszą ogólnopolską konferencje humanistyczną na temat szpitalnictwa psychiatrycznego VIII Otwarte Seminarium Filozoficzno-Psychiatrycznych pt. SZPITAL, która odbędzie się w dniach 11-12 maja 2019r. w sali konferencyjnej 316 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 55/66).

Organizatorem konferencji jest Fundacja OSFP działająca na rzecz integracji różnych dyscyplin zajmujących się zdrowiem psychicznym oraz wzmacnianiu i promocji ich aspektów humanistycznych w kręgach profesjonalistów oraz wszystkich grup społecznych. Prowadzimy także m.in. działalność charytatywną na rzesz psychiatrii dziecięcej oraz organizujemy 21st Annual Conference of the International Network for Philosophy and Psychiatry ‘Experts in Mental Health’ (22-24.10.2019) – najważniejsze na świecie wydarzenie w obszarze styku humanistyki i psychiatrii. Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy na stronę Fundacji OSF-P (kliknij w plakat)

– Musical „next to normal”- 04.2019r.

Nasza Fundacja wspólnie z Kongresem Zdrowia Psychicznego objęła patronatem światowej sławy musical „next to normal” wystawiany przez Teatr „Syrena”, premiera odbyła się 6 kwietnia br.
Next to Normal to musical rockowy poruszający jeden z ważniejszych i często niepodejmowanych tematów jakim jest choroba psychiczna.  Zaprezentowanie tak ważnego tematu w formie musicalowej pozwala zapoznać się szerszej publiczności z tematyką zaburzeń dwubiegunowych. Jest to propozycja zarówno dla osób dorosłych i jak i dla dorastającej młodzieży. Wartki, przejmujący i chwytający za serce. Cieszymy się, że takie dzieło pojawia się
w repertuarze warszawskiego teatru pokazując go w sposób prawdziwy i niepozbawiony rzeczywistej głębi.
Materiał Teatru Syrena:
„Goodmanowie to z pozoru normalni Amerykanie. Diana zajmuje się  domem, Dan zarabia na utrzymanie. Ich córka Natalie jest muzycznym geniuszem i marzy o wyrwaniu się rodzinnego miasta, a syn Gabe – zbuntowanym nastolatkiem, przy tym oczkiem w głowie matki. Okazuje się jednak, że pod powierzchnią zwyczajności kryje
się rodzinna tragedia, a Diana zmaga się z chorobą dwubiegunową. Postępy w chorobie sprawiają, że uporządkowany świat Goodmanów wali się jak domek z kart, a walka o utrzymanie pozorów normalności staje się być albo nie być dla całej rodziny.” Zachęcamy do zapoznania się z tym musicalem. Wielokrotnie nagradzany i komentowany na całym świecie traktujący o temacie wszystkim nam bliskim i społecznie nie znanym.”

kliknij aby przeczytać   

– Film dokumentalny „Dwubiegunowi” – 04.2019r.

W  dniu 31.03.2019, na youtube miała miejsce premiera pierwszego polskiego filmu dokumentalnego na temat ChAD Był to duży projekt, którego ukończenie zajęło 2 lata. Autorką dokumentu jest Joanna Trojanowska. Film powstał po to, by walczyć ze stygmatyzacją i dyskryminacją osób chorych psychicznie, a także po to, by popularyzować wśród zdrowych wiedzę na temat ChAD. Fundacja oraz Kongres Zdrowia Psychicznego objęli patronatem ten dokument.

obejrzyj film

 

– Żywa Biblioteka

Studenckie Koło Naukowe Psychoterapii Dialog oraz Fundacja RUBIN organizują Żywą Bibliotekę połączoną z prelekcją dotyczącą uprzedzeń i dyskryminacji.

Wydarzenie to odbyło się już 13 kwietnia i 11 maja w godzinach 15-20 w pasażu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Kolejne zaplanowane jest na 22 czerwca, także w pasażu głównym BUW.

Żywa Biblioteka to nie tylko nazwa wydarzenia, lecz także oficjalna metoda edukacji antydyskryminacyjnej opisana i rekomendowana przez Radę Europy w 2001 roku. Na świecie i w Polsce o jej rozwój dba organizacja Human Library. Celem wydarzenia jest umożliwienie nawiązania dialogu między przedstawicielami grup narażonych na dyskryminację lub stereotypizację a lokalną społecznością. Żywa Biblioteka sprzyja budowaniu relacji opartych na otwartości, tolerancji i wzajemnym poszanowaniu.

 

  

Podziel się tym tekstem!

Wykonanie : Tomasz Bednarek

Skip to content