#idziemyzmateuszemwaligora
Wspieramy Mateusza Waligórę w wyprawie na biegun – i siebie nawzajem!
Obecna wyprawa polarnika Mateusza Waligóry na biegun południowy ma dla nas wymiar symboliczny. I chcemy się tym podzielić. Otóż Mateusz Waligóra za intencję wyprawy i zarazem okazję do nagłośnienia wziął dwie sprawy – klimat i kryzysy zdrowia psychicznego.
Polarnik, sam doświadczony depresją, idzie do celu z przypiętą żółtą wstążką na znak solidarności z osobami w kryzysach psychicznych. To też znak Marszu Żółtej Wstążki, który organizujemy.
Edukatorzy wspierają w Arktyce.
My, jako eFkropka jesteśmy partnerem tej wyprawy i towarzyszymy Mateuszowi w tej drodze. Tak jak codziennie towarzyszymy w trudnych i życiowych wyborach ludziom, którzy wyruszają na swoje własne bieguny i pokonują własne trudności.
Dlatego poprosiliśmy naszych Edukatorów o przygotowanie porad, które pomogą zmierzyć się z wyzwaniem Mateuszowi, ale i Wam.
Wszystkim, którym własne i cudze zdrowie psychiczne nie jest obojętne. Dzień po dniu. W przezwyciężaniu własnych słabości.Zaglądajcie na stronę www.biegunpoludniowy.pl oraz na profile na Mateusza na Facebooku i Instagramie, by zobaczyć jak wygląda codzienność podróżnika, który podjął się popularyzacji wiedzy o znaczeniu zdrowia psychicznego.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o wyprawach i doświadczeniach kryzysów psychicznych. Z Mateuszem rozmawia Dominik Szczepański* Link do podcastu: https://tiny.pl/wcv1w
Wspierajcie się w mediach społecznościowych!.
I wspierajcie nas i siebie nawzajem. Wszystkich naszych sympatyków i ludzi, którzy rozumieją wagę zdrowia psychicznego chcemy poprosić o mały akt solidarności. Wobec Mateusza, ale i wszystkich, którzy ze zdrowiem psychicznym się borykają.
Wrzucajcie na swoje tablice – czy to facebook’a, instagram’a, tiktoka czy twitter’a, każdego medium społecznościowego – zdjęcia lub krótkie filmiki w ruchu. Na nim opiera się zdrowie, także psychiczne. Swoje zdjęcia oznaczajcie hashtag’ami:
Zapraszamy do oznaczania w tych postach profilu Mateusza i naszej Fundacji.
Jest jeszcze jedna forma wsparcia wyprawy Mateusza: możliwość zakupu limitowanego egzemplarza książki Piąta Strona Świata.
My namawiamy do towarzyszenia – w mediach społecznościowych, ale i w duchu (i ruchu). Im nas jest więcej, tym więcej osób rozumie rolę zdrowia psychicznego.
Przypominamy przy okazji akcję #pogodnyszlak, w której nasz wolontariusz Kamil Lorenc przeszedł ponad 500 km Głównym Szlakiem Beskidzkim, na znak solidarności z osobami z doświadczeniem kryzysów psychicznych i ich bliskimi.
*Dominik Szczepański jest polskim dziennikarzem, który od lat związany jest z „Gazetą Wyborczą”(obecnie gazeta.pl) Reportaże i wywiady jego autorstwa publikowane były w między innymi „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach”, „Magazynie Świątecznym” czy „National Geographic Traveler”.
Jest auterem i współautorem książek o polskim himalaizmie „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, „Spod zamarzniętych powiek” czy książki „Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął Atlantyk kajakiem”.
W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się jego książka „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza„.