Spotkanie z Brytyjską Parą Książęcą 17.07.2017r.

 

Najpierw był telefon z Ambasady Brytyjskiej, a potem wszystkim nam „opadły szczęki” z niedowierzania – Fundacja eFkropka została zaproszona na oficjalne spotkanie z Księżną i Księciem Cambridge w Łazienkach Królewskich. Zarząd Fundacji ustalił, że przedstawicielem będzie osoba działająca na rzecz fundacji i jednocześnie ekspert przez doświadczenie. Potem w trakcie rozmów z ambasadą wyklarowało się, że organizację mogą reprezentować dwie osoby. Dzięki temu na spotkanie mogła pójść również współzałożycielka Fundacji – Joanna Krzyżanowska-Zbucka. [kropka po zdaniu] Nie mieliśmy pojęcia jak przebiegać ma to spotkanie, poza tym, że weźmie w nim udział kilkaset osób, ale chcieliśmy się przygotować do niego jak najlepiej. Z przekazów medialnych wiedzieliśmy, że najmłodsze pokolenie Windsorów żywo interesuje się psychiatrią. Z ich inicjatywy powstała Fundacja Heads Together, której działalność polega na walce ze stereotypami związanymi z chorobami psychicznymi, czyli przyświeca nam ta sama idea. W związku z tym postanowiliśmy napisać list do Księcia i przybliżyć w nim nasze działania w Polsce. Mieliśmy cichą nadzieję, że uda się go wręczyć. List napisały Katarzyna Szczerbowska i Joanna Krzyżanowska-Zbucka.

Spotkanie miało się odbyć 17 lipca 2017 r . W letnie popołudnie stanęłyśmy w kolejce między politykami i celebrytami. Po przejściu przez szereg bramek dotarłyśmy na miejsce. Zajmowała się nami Pani Ruth Burns – pracownica Ambasady. Zostałyśmy zaproszone do stolika nr 1 przeznaczonego dla organizacji pozarządowych. Przy stoliku byli z nami: przedstawiciele projektu Twarze Depresji, przedstawicielki Towarzystwa Przyjaciół Młodzieży i Fundacji Akogo?. Pani Burns ustawiła nas jako pierwsze ze względu na to, że Książę William był bardzo zainteresowany tematem psychiatrii.

Po oficjalnych przemówieniach Para Książęca zaczęła podchodzić do stolików. W naszą stronę podszedł właśnie Książę William. Założeniem było, żeby przedstawić wszystkich przy stoliku, ale kiedy Książę usłyszał o Pierwszym Kongresie Zdrowia Psychicznego, zatrzymał się przy nas dłużej. Miał wiele pytań o psychiatrię w Polsce. Czy występuje u nas zjawisko stygmatyzacji osób chorujących, jak wygląda opieka psychiatryczna, jak wyglądają nasze działania, czego dotyczył Kongres. Zapytał również czy słyszeliśmy o ich organizacji i o tym co robi Lady Gaga dla osób chorujących. Zainteresowało go też, że właśnie rozmawia z osobą z doświadczeniem schizofrenii paranoidalnej. Na koniec życzył nam powodzenia w walce z dyskryminacją wobec osób chorujących i z przekonaniem powiedział: „Poradzicie sobie”. Przy stoliku nr 1 Książę spędził najwięcej czasu i było widoczne, że jest bardzo zainteresowany sytuacją psychiatrii w Polsce.

Było nam niezwykle miło, że temat, który jest mocno spychany na margines w naszym kraju, był priorytetem dla Pary Książęcej. Wciąż obserwujemy ich działania w Wielkiej Brytanii i mamy nadzieję na współpracę. Możliwość reprezentowania środowisk psychiatrycznych na tak ważnym spotkaniu, była dla nas zaszczytem. Dziękujemy Pani Ruth Burns za opiekę przed i w trakcie spotkania. Dziękujemy bardzo również osobom, które poleciły naszą Fundację, kiedy Ambasada Brytyjska zbierała informacje o organizacjach oddolnie działających na rzecz psychiatrii w Polsce.

https://www.headstogether.org.uk/about-heads-together/

tekst przygotowała: Ewa Piskorska, Edukatorka, Asystentka Zdrowienia.

 

Podziel się tym tekstem!

Wykonanie : Tomasz Bednarek

Skip to content