APEL Fundacji eFkropka do Ministra Zdrowia oraz Posłów i Senatorów

Wystosowaliśmy apel w ważnej dla nas sprawie do Ministra Zdrowia, Senatorów i Posłów.

Obecnie mamy do czynienia z pandemią, która nie jest już wyłącznie zjawiskiem medycznym. Z koronawirusem mierzymy się nie tylko w wymiarze ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w wymiarze psychologicznym. Lęk również szerzy się jak wirus i może mieć wyniszczające skutki dla ludzkiej psychiki. Za każdym człowiekiem zakażonym wirusem stoi jego rodzina, lokalna społeczność, która teraz jak nigdy wcześniej potrzebuje wsparcia.

Zaapelowaliśmy o wykorzystanie gwarantowanych ustawą środków na zarządzanie kryzysowe (III Filar Pakietu Antykryzysowego), by w całej Polsce powstawały telefoniczne linie wsparcia psychologicznego, by zintensyfikowane zostało zdalne poradnictwo psychologiczne.

Kolejne zakażenia koronawirusem to zmiana rzeczywistości każdego z nas – w pełni uzasadnione zakazy i nakazy, ograniczenia, izolacja. Wszystkie te elementy wpływają na emocje i stan psychiczny niezależnie od stanu zdrowia, wieku, wykonywanej pracy, sytuacji rodzinnej. Ze strachem o zdrowie i życie mierzymy się jako społeczeństwo – odpowiedzialne, obywatelskie, ale też współczujące i solidarne.

Mamy nadzieję, że już niedługo, czeka nas powrót do życia po epidemii i do funkcjonowania w rodzinie, pracy, wśród znajomych.

Dbajmy o siebie nawzajem!

treść apelu:

” Szanowni Państwo

Od tygodnia mamy do czynienia z pandemią, która nie jest już wyłącznie zjawiskiem medycznym. Koronawirus i zmiana rzeczywistości każdego z nas – w pełni uzasadnione zakazy i nakazy, ograniczenia, izolacja, wpływają na emocje i stan psychiczny. Ze strachem o zdrowie i życie mierzymy się jako społeczeństwo – odpowiedzialne, obywatelskie, ale też współczujące i solidarne. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, pandemia w najbliższym czasie nie minie – emocje również nie. Lęk przenosi się jak wirus, działając wyniszczająco.
Jako Fundacja, na co dzień zajmujemy się wspieraniem osób z zaburzeniami psychicznymi, ale obecnie obawiamy się o skutki, jakie powszechna panika i poczucie zagrożenia odciska na społeczeństwie.
Dotychczasowe działania Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia skupiają się na reagowaniu przede wszystkim na bezpośrednie konsekwencje, jakie wywołuje koronawirus. W obszarze opieki psychiatrycznej zostało wydane rozporządzenie o możliwości udzielania teleporad przez lekarzy, w tym psychiatrów, a także psychoterapeutów to niezwykle potrzebne, niejednokrotnie ratujące życie postanowienie.
W tym niezwykle trudnym czasie, kierujemy do Państwa apel o wsłuchania się w potrzeby obywateli polegające na konieczności dostępu również do wsparcia psychologicznego. Radzenie sobie w domowym odosobnieniu z traumą stanu zagrożenia dla niejednego człowieka będzie zadaniem ponad siły. A tym bardziej dla osób, które już zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. O nich przede wszystkim powinniśmy pamiętać.
Obserwując to, co dzieje się w społeczeństwie w obliczu pandemii i opierając się na naszej codziennej praktyce wspierania osób potrzebujących w kryzysie psychicznym – apelujemy o zwiększenie dostępności profesjonalnego, zdalnego poradnictwa dostępnego dla mieszkańców większych ośrodków miejskich, miasteczek i wsi. Apelujemy o stworzenie dodatkowych telefonicznych linii zaufania, konsultacji online, zwiększenia dostępności zdalnej pomocy specjalistycznej we wszystkich regionach Polski.
Wiele z tych osób, dla których apelujemy o wsparcie, to młodzi ludzie, przeżywający tego typu sytuację po raz pierwszy w życia. Ich codzienność – z utartej rutyny chodzenia do szkoły czy na uczelnię, w ciągu zaledwie kilku dni przewróciła się do góry nogami. Stres, obawy o zdrowie i życie swoje i najbliższych to dodatkowy czynnik wywołujący kryzysy psychiczne. Musimy działać dziś i zapobiegać ewentualnym tragediom. Jak? W najprostszy sposób – rozmowa, możliwość wypowiedzenia swoich emocji to ważna pomoc, która wielu z nich może uratować życie i nie ma znaczenia czy wsparcie będzie udzielone przez telefon lub internet.
Szanowni Państwo, apelujemy do Was o wsparcie osób słabszych, które w czasie izolacji społecznej szczególnie potrzebują pomocy, solidarności i wspólnej odpowiedzialności. Prosimy o zwrócenie uwagi na potrzeby osób zmagających się z kryzysami psychicznymi oraz młodych osób, dla których obecna rzeczywistość jest prawdziwym szokiem. Monitorujmy sytuację związaną z dostępem do opieki psychiatrycznej w tym trudnym dla wszystkich czasie i reagujmy. Będziemy wdzięczni za szczególne zwrócenie uwagi jak sytuacja wygląda w Państwa okręgach, czy ich mieszkańcy mają zapewnioną prawidłową opiekę i w razie potrzeby interwencję.”

Pełna treść apeli:

Apel do Posłów i Senatorów

Apel do Ministra Zdrowia 03.2020

Podziel się tym tekstem!

Wykonanie : Tomasz Bednarek

Skip to content