Akcja „Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie. Podpisz petycje”

#PopieramCentrumZdrowiaPsychicznego

Jak nam pomóc?

1.  Petycja w sprawie przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego  –  do podpisania online! 

Prosimy o podpisanie online –  petycja-kliknij  na petycjeonline.com

oraz wysłanie jej mailem pod adres:  kancelaria@mz.gov.pl  

Wersja do druku lub dopisania swoich danych i przesłania mailem Petycja CZP do druku  

co jeszcze możesz zrobić i co jest bardzo dla nas ważne:

——————————-

2. Petycja od pacjentów psychiatrycznych o wsparcie rozwijania leczenia środowiskowego w Centrach Zdrowia Psychicznego, o przedłużenie ich pilotażu do końca 2022 roku, by potem stworzyć je w każdym powiecie. 

Będziemy bardzo wdzięczni jeśli Państwo wydrukujecie, podpiszecie (w miarę możliwości z adresem korespondencyjnym pod podpisem)  wyślecie pocztą tradycyjną tę petycję:

petycja do druku  tu – petycja pacjentów 07.10.20   po podpisaniu, kierować poczta tradycyjną:  Pan Adam Niedzielski, Minister Zdrowia   ul. Miodowa 15,  00-952 Warszawa

dodatkowo! można też wysłać mailem pod adres:  kancelaria@mz.gov.pl  

Petycje podpisać mogą również osoby bliskie, rodzina, przyjaciele opisując swoją rolę na końcu przy podpisie.

prosimy o udostępnianie znajomym.

INFORMACJE W MEDIACH O AKCJI – NA DOLE STRONY

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Petycja pacjentów:

Szanowny Panie Ministrze,

my, pacjenci, osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych, jesteśmy grupą ludzi, którzy zwykle milczą, którzy starają się być niewidzialni w obawie przed reakcją tych, którzy mogą dowiedzieć się o naszych zaburzeniach. Grupą, z którą skleja się wiele krzywdzących stereotypów. Jedną z najbardziej wykluczonych, jeśli nie najbardziej. Pan Minister może stać się naszym głosem, stanąć w naszej obronie, wesprzeć w naszych staraniach o to, żebyśmy nie byli spychani na margines życia. Skazani na litość i lęk, które budzimy. Pana głos może przyczynić się i do tego, że będziemy mieli szybką, skuteczną, przyjazną, środowiskową pomoc w Centrach Zdrowia Psychicznego ale i do tego, by zmieniał się nasz społeczny wizerunek.

Chcemy więc ogromnie poprosić Pana Ministra o wsparcie decyzjami kiełkującej transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego dostępnego w Centrach Zdrowia Psychicznego. Leczenia blisko domu, włączającego w terapię bliskich, podążającego formami pomocy za dynamiką kryzysu. Dla nas, pacjentów psychiatrycznych, jest to jak prośba o wodę i powietrze.

Wielu z nas w momencie kryzysu musi zmierzyć się z odtrąceniem przez przyjaciół, rodzinę, pracodawców. Bardzo prosimy, żeby Pan Minister przy nas został wspierając nas w zdrowieniu. Szpital bywa konieczną pomocą, kiedy zaostrza się kryzys ale finansowanie psychiatrii na łóżka wymusza szpitalne leczenie, oparte często na długich hospitalizacjach. Opieka środowiskowa może sprawić, że będziemy mogli uniknąć często traumatycznego pobytu w szpitalu lub sprawić, że hospitalizacja będzie jak najkrótsza. Leki, które dostajemy od psychiatrów pomagają opanować objawy choroby ale poza nimi jest jeszcze potrzebne wsparcie osób, które na różne sposoby mogą nam pomóc, żebyśmy nie tracili ról matki, męża, pracownika, ucznia. Ogromna konstelacja takich ludzi jest właśnie w Centrach Zdrowia Psychicznego, składająca się z lekarzy, pielęgniarek środowiskowych, psychoterapeutów, psychologów, terapeutów zajęciowych, pracowników socjalnych oraz asystentów zdrowienia czyli ludzi, którzy doświadczyli kryzysu, opanowali go i po odpowiednim szkoleniu wspierają chorych trwających w kryzysie i ich bliskich. Leczenie środowiskowe pozwala zachować rytm życia. Przy takim wsparciu można pracować, uczyć się, realizować swoje pasje, kochać i bawić się. Dzięki takiemu leczeniu jest ogromna szansa utrzymać nas w staraniach o wspólne dobro, bez skazywania na lądowanie na rentach, utrwalanie w chorowaniu. Praca, nauka i rodzina mają ogromną terapeutyczną moc. Do tego jeżeli pracujemy, nie tworzymy ogromnych kosztów, jakim jest korzystanie z rent. Płacimy podatki, jesteśmy przydatni.

Centra Zdrowia Psychicznego pomagają błyskawicznie. Wystarczy tam przyjść, by w punkcie zgłoszeniowo koordynacyjnym przyjął nas specjalista, który na podstawie rozmowy zaproponuje plan leczenia. W pilnych przypadkach pomoc musi ruszyć nie później niż w ciągu 72 godzin a często rusza natychmiast. Mogą to być regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia grupowa lub indywidualna, leczenie w trybie dziennym, kiedy pacjent przychodzi codziennie na kilka godzin zajęć terapeutycznych na oddział dzienny, by po nich wrócić do domu. Jest to wreszcie pomoc zespołu leczenia środowiskowego oparta na wizytach w domu pacjenta. Pracy z nim i jego bliskimi. W przypadkach nagłych, zagrożenia zdrowia i życia jak myśli samobójcze, ciężka depresja czy ostry stan psychotyczny, Centrum zapewnia całodobową opiekę. Przy wielu centrach powstają kluby pacjenta i grupy wsparcia dla naszych bliskich. Do Centrum Zdrowia Psychicznego po pomoc można przyjść samemu lub z kimś z rodziny, żeby czuć się raźniej. Już teraz w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego mamy 31 Centrów z opieką dostępną dla około 10 procent dorosłych mieszkańców Polski. Sprawdziło się w pełni rozwiązanie polegające na finansowaniu Centrów w drodze ryczałtu, którego wielkość zależy od liczby mieszkańców na danym obszarze, a nie od liczby wykonanych punktów czy procedur. Więcej o Centrach można przeczytać na ich stronie czp.org.pl. Tam też jest ich pełna lista.

Do Centrum Zdrowia Psychicznego można się zgłosić z diagnozą schizofrenii czy choroby afektywnej dwubiegunowej ale też przeżywając żałobę, czy pragnąc wrócić do równowagi po utracie pracy, doświadczając bezsenności, kłopotów ze skokami nastroju, lęków czy innych objawów załamania zdrowia psychicznego. Dzięki rozwijaniu się leczenia środowiskowego możemy unikać zaostrzenia się kryzysu do takiego stanu, że konieczna jest już tylko hospitalizacja i możemy wracać szybciej do zdrowia po pobycie w szpitalu. Lekarze nie muszą nas wypisywać w nieznane, gdzie trzeba samemu szukać wsparcia ale trafiamy w dobre ręce leczenia środowiskowego. Doświadczenie pacjentów objętych leczeniem środowiskowym wskazuje, że przestają wracać do szpitala. Na leczeniu środowiskowym opiera się psychiatria w wielu państwach w Europie, na przykład we Włoszech, Niemczech i w Finlandii, skąd nasi lekarze czerpią inspiracje do zmodyfikowania systemu leczenia w Polsce.

Nas pacjentów psychiatrycznych nie jest mało. Na depresję w Polsce choruje około miliona osób. Milion ma za sobą epizod psychotyczny. 400 tysięcy doświadcza chorowania na schizofrenię. Co czwarta osoba doświadczyła, doświadcza, bądź doświadczy kryzysu psychicznego. To może być nasz sąsiad, współpracownik, pasażer spotkany w tramwaju. Teraz w związku z sytuacją wywołaną przez COVID-19 kryzysów i załamań jest więcej. Ludzie tracą pracę, martwią się o zdrowie i o swoich bliskich. Solidne i przemyślane wsparcie w kryzysach psychicznych jest w tej chwili bardzo potrzebne.

Dlatego prosimy o decyzję w sprawie dalszej reformy tak, żeby do końca 2027 roku Centrum Zdrowia Psychicznego powstało w każdym powiecie. Wiemy, że warunkiem przygotowania dobrego gruntu dla wprowadzania reformy w całym kraju jest przedłużenie do końca 2022 roku pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. „Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi” (Albert Einstein)

Łączę wyrazy szacunku


Petycja w sprawie przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego 

Pan

dr Adam Niedzielski

Minister Zdrowia

ul. Miodowa 15,

00-952 Warszawa

 

Szanowny Panie Ministrze, 

Kryzysy psychiczne (problemy, zaburzenia, choroby) sprawdzają naszą odporność w konfrontacji ze znanymi i nowymi (jak COVID-19) zagrożeniami zdrowia.  W ciągu życia doświadcza ich co najmniej co czwarty z nas, co czwarta rodzina. W ciągu ostatniego roku – co najmniej co szesnasty z nas, co szesnasta rodzina, czyli blisko 1,8 mln. osób. Niosą cierpienie, bezradność, często niezrozumienie i osamotnienie.  W porę nierozwiązane łamią lub zabierają życie.

Tak nie musi być! – od połowy 2018 roku powstają w Polsce CENTRA ZDROWIA PSYCHICZNEGO (CZP, zobacz: www.czp.org.pl)

CZP – to ośrodki oferujące bez skierowań i bez kolejek indywidualne formy pomocy psychologicznej, terapeutycznej, psychiatrycznej w zależności od potrzeb realizowane w poradni, w domu, oddziale dziennym lub szpitalnym. Są odpowiedzialne za zapewnienie pomocy mieszkańcom określonego obszaru – Twojego powiatu, miasta, dzielnicy. Aktualnie 31 CZP obejmuje działaniem w przybliżeniu 10% dorosłych mieszkańców Polski. Po wielu latach odkładania niezbędnych reform – to zwiastun nadziei na radykalne podniesienie standardu pomocy psychiatrycznej w całym kraju. Niestety w przeszłości takie zwiastuny nadziei niejednokrotnie gasły z powodu zaniechań lub błędów polityki zdrowotnej. Dlatego dzisiaj my, jako pacjenci, ich rodziny, bliscy, a także jako profesjonaliści w tej dziedzinie, czyli obywatele świadomi naszych praw i odpowiedzialności stanowczo domagamy się:

1. CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO W KAŻDYM POWIECIE – przyspieszenia rozwoju sieci CZP i jej ukończenie najpóźniej do roku 2027,

2. TRZYPOZIOMOWEGO SYSTEMU OCHRONY ZDROWIA PSYCHICZNEGO – w którym CZP zapewniają pomoc podstawową, dopełnianą w koniecznych przypadkach przez specjalistyczne programy zdrowotne (pomoc profilowana) i ośrodki wysokospecjalistyczne (akademicki poziom referencyjny),

3. ADEKWATNEJ LEGISLACJI, SKUTECZNEGO FINANSOWANIA i INWESTOWANIA – wprowadzenia podstaw funkcjonowania CZP i trzypoziomowego systemu do znowelizowanej Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, powiązania odpowiedzialności CZP za obsługiwaną populację z finansowaniem w formie ryczałtu według stawki wyliczonej na głowę mieszkańca, zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia psychicznego do poziomu co najmniej średniego w Europie, tj.  5% udziału w całości nakładów na ochronę zdrowia,

4.UPOWSZECHNIANIA ŚRODOWISKOWEGO MODELU OPIEKI – odchodzenia od osadzania potrzebujących w odległych azylach, na rzecz aktywnej pomocy im w środowisku zamieszkania, zgodnie z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego (2010, 2017).

5. POSZANOWANIA PODMIOTOWOŚCI – eliminowania instytucjonalnych barier, uprzedzeń i opresji naruszających prawa lub godność pacjentów, jak i pracowników systemu ochrony zdrowia psychicznego.

 

Dlaczego to tak ważne? 

Ponieważ każdemu obywatelowi, każdemu z nas należy się godna, łatwodostępna, bliska domu, włączająca w terapię bliskich, podążającą formami pomocy za dynamiką kryzysu, opieka psychiatryczna. Taką właśnie opiekę, opartą na zasadach psychiatrii środowskowej oferują Centra Zdrowia Psychicznego. Opieka środowiskowa może sprawić, że będziemy mogli uniknąć często traumatycznego pobytu w szpitalu lub sprawić, że hospitalizacja będzie jak najkrótsza. Leki, które dostajemy od psychiatrów pomagają opanować objawy choroby ale poza nimi jest jeszcze potrzebne wsparcie osób, które na różne sposoby mogą nam pomóc, żebyśmy nie tracili ról matek, mężów, pracowników, uczniów. Ogromna konstelacja takich ludzi jest właśnie w Centrach Zdrowia Psychicznego, składająca się z lekarzy, pielęgniarek środowiskowych, psychoterapeutów, psychologów, terapeutów zajęciowych, pracowników socjalnych oraz asystentów zdrowienia czyli ludzi, którzy doświadczyli kryzysu, opanowali go i po odpowiednim szkoleniu wspierają chorych trwających w kryzysie i ich bliskich. Leczenie środowiskowe pozwala zachować rytm życia. Przy takim wsparciu można pracować, uczyć się, realizować swoje pasje, kochać i bawić się. Dzięki takiemu leczeniu jest ogromna szansa utrzymać nas w staraniach o wspólne dobro, bez skazywania na lądowanie na rentach, utrwalanie w chorowaniu. Praca, nauka i rodzina mają ogromną terapeutyczną moc. Do tego jeżeli pracujemy, nie tworzymy ogromnych kosztów, jakim jest korzystanie z rent. Płacimy podatki, jesteśmy przydatni. Nie czujemy się obciążeniem dla państwa.

#PopieramCentrumZdrowiaPsychicznego


Informacje w mediach: 

https://audycje.tokfm.pl/gosc/15174,dr-Andrzej-Kloda?fbclid=IwAR2N171Dfaf5sBpwmEM0MejkfUDwY1uGrHvtiEPtYEVwDWqfa1PjRc1l1hI

https://radioccm.pl/informacje/czy-to-bedzie-koniec-centrum-zdrowia-psychicznego-w-cieszynie-jest-petycja-do-ministra?fbclid=IwAR0glHzWgmTNDzuaZCCC4-3MONmm034TwC3QidUVm87je9ZqAKyCoXEH0Cs

https://www.eska.pl/krakow/centra-zdrowia-psychicznego-apeluja-do-wladz-centralnych-o-gruntowna-reforme-psychiatrii-aa-BEgs-dQ2U-MxQ6.html?fbclid=IwAR3IPv4ES8z5Nh5vcREDXyCUiBC7V3Qu9Cfz3F_o22MPsFNFANM3gPX7JGc 

https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/ABC-psychologii/Lekarze-alarmuja-teraz-potrzebny-jest-szybki-dostep-do-psychiatry-i-terapeuty?fbclid=IwAR3q-MQ88FVBOZkY902EmN0Jr88O5950j-wndGKipy2YNYUM3ZHQiCc66p8

https://beskidzka24.pl/centrum-zdrowia-psychicznego-w-cieszynie-potrzebuje-pomocy-by-przetrwac/?fbclid=IwAR38vDMUScTSQPAoMON9kNa7W3Ram_PqmDCz1i68SKuYsxtWKhIOMv_BUq4

https://gp24.pl/centrum-zdrowia-psychicznego-apeluje-o-pomoc-podpisz-petycje-to-dla-twojego-zdrowia/ar/c1-15278280

https://www.mp.pl/psychiatria/aktualnosci/251282,batalia-o-przedluzenie-pilotazu-centrow-zdrowia-psychicznego

https://gorzow.tvp.pl/50273809/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego-pandemia-wstrzymala-projekt-centra-zdrowia-psychicznego

https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/centra-zdrowia-psychicznego-rozmowa-z-prof-cechnickim/qd41sjz,2b83378a

https://24kurier.pl/ekurier/centrum-zdrowia-psychicznego-jest-potrzebne-apel-do-ministra-zdrowia/

https://www.zachod.pl/231610/specjalisci-chca-utrzymania-centrow-pomocy-psychiatrycznej/

https://www.rynekaptek.pl/po-godzinach/petycja-co-dalej-z-centrami-zdrowia- psychicznego,40545.html

https://www.prawo.pl/zdrowie/kryzys-z-psychiatrii-zdaniem-dzialaczki-fundacji-efkropka,503946.html?fbclid=IwAR0qbdYUEhcn32rbnFqflz8fzKqL-3rE56HYehY7yD-hgJ4mqh1q01uxYcw

https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/lekarze-alarmuj%C4%85-brakuje-miejsc-w-centrach-zdrowia-psychicznego/ar-BB1ahT8I

https://zdrowie.trojmiasto.pl/Psychiatrzy-walcza-o-przetrwanie-Centrow-Zdrowia-Psychicznego-n149768.html?fbclid=IwAR0wJ0VkS94hHEwPnUjRpPw1-meuP7pywVI_Loewy_dlR1aa-BOYHonEJf4

http://wiez.com.pl/2020/10/14/grozi-nam-spoleczna-trauma-list-i-petycja-do-ministra-zdrowia/?fbclid=IwAR2tslIpgXaHu33f13BerGDxvRu3aFxp3pQoNA6CqV580qZvdVuCHapOyZY

https://audycje.tokfm.pl/podcast/96745,Jak-wspierac-osoby-w-kryzysie-zdrowia-psychicznego-O-pilotazowym-programie-Centrow-Zdrowia-Psychicznego?fbclid=IwAR3o648QmbISnv_d9TKBVPrVfqGv3ABtgWwpq9Jxaaf7MSXGHgOxgvPyQKQ

https://www.radio.kielce.pl/wiadomosci/psychiatrzy-martwia-sie-o-nowy-program,115474

https://www.sandomierztv.pl/wiadomosci/1115,apeluja-o-podpisanie-petycji-co-dalej-z-centrum-zdrowia-psychicznego-w-sahttps://doba.pl/db/artykul/mozesz-pomoc-wsparcie-zmian-leczenia-psychiatrycznego-centrum-zdrowia-psychicznego-w-kazdym-powiecie/32322/0ndomierzu

https://doba.pl/db/artykul/mozesz-pomoc-wsparcie-zmian-leczenia-psychiatrycznego-centrum-zdrowia-psychicznego-w-kazdym-powiecie/32322/0

https://www.salon24.pl/u/zdrowie/1082817,covid-19-zagraza-reformie-psychiatrii-centra-zdrowia-psychicznego-petycja-do-ministra-zdrowia

https://www.zyciepw.pl/osoby-z-doswiadczeniem-kryzysow-psychicznych-skladaja-petycje-w-obawie-o-przyszlosc-centrow-zdrowia-psychicznego

https://gk24.pl/pandemia-spowolnila-program-rozwoju-centrow-zdrowia-psychicznego-jest-apel-o-wsparcie/ar/c14-15232208

https://wiadomosci.ox.pl/niepewna-przyszlosc-centrow-zdrowia-psychicznego-jest-petycja,65853?fbclid=IwAR2wHkskistmj961tpEpcawt1HK8Tq_DUPHawZzmkRcgL2NFoH2wRL9mfAk

https://www.rynekaptek.pl/farmakologia/centra-zdrowia-psychicznego-specjalisci-ponownie-apeluja-o-przedluzenie-pilotazu,40439.html

https://4miasta.pl/sandomierz/przyszlosc-centrum-zdrowia-psychicznego-w-sandomierzu-pod-znakiem-zapytania/

http://www.radioplus.pl/wiadomosci-lokalne-czytaj/140548/koniec_pilotazu_centrow_zdrowia_psychicznego

http://www.psychiatraonline.pl/kwartalnik/?p=1532

Podziel się tym tekstem!

Wykonanie : Tomasz Bednarek

Skip to content